Skip to content

2023 Blue Bell/TSWA Class 4-A All-State Football Team

BRYAN   – Wimberley quarterback Cody Stoever, Bellville defensive lineman DJ Sanders and Anna linebacker CJ Miller were the Blue Bell/Texas Sports Writers Association’s Class 4A players of the year.

Stoever passed for 2,992 yards with 41 touchdowns and only five interceptions to grab offensive player of the year. He added 1,585 yards rushing with 32 more touchdowns for the 14-1 Texans.  Sanders had 119 tackles, including 15 sacks and 17 quarterback pressures to share defensive honors with Miller who had 204 tackles, 23 of them for losses. Miller helped 15-1 to the Division I state title, while Sanders helped 15-1 Bellville to the Division II title game where it lost to Gilmer.

FIRST TEAM

Offense

Quarterback – Cody Stoever, Wimberley, 5-11, 195, jr.

Running backs – Rickey Stewart, Chapel Hill, 5-11, 195, jr.; Will Henderson, Gilmer, 5-11, 175, sr.; Da’Shawn Burton, Needville, 5-10, 175, jr.

Fullback – Jayce Campos, Calhoun, 6-0, 210, sr.

Wide receivers – JC Smith, Ingleside, 6-0, 180, sr.; Josiah Groeneweg, Glen Rose, 5-7, 165, sr.

Tight end – Camden Raymond, Glen Rose, 6-0, 215, sr.

Center – Diego Trevino, Alice, 6-2, 240, sr.

Guards – Darius “Juice” Alexander, Lubbock Estacado, 6-2 285, sr.; Spencer Murphy, Gilmer, 5-11, 315, sr.

Tackles – Dyllan Drummond, Chapel Hill, 6-4, 280, sr.; (tie) Caden Romo, Wimberley, 6-5, 240, sr.; Casey Poe, Lindale, 6-5, 290, sr.

All-purpose – (tie) Jaylen Boardley, Pleasant Grove, 6-0, 190, sr.; Darion Perez, Beeville Jones, 5-10, 175, sr.

Place-kicker – Brayden Pate, Gilmer, 5-8, 165, jr.

Defense

Linemen – DJ Sanders, Bellville, 6-3, 300, jr.; Carlon Jones, Bay City, 6-3, 285, sr.; Kendall Allen, Chapel Hill, 6-5, 270, sr.; KamRyn Brown, Gilmer,6-0, 223, sr.

Linebackers – CJ Miller, Anna, 6-0, 215, sr.; Brandt Patek, Cuero, 6-2, 210, sr.; Hudson Butchee, Stephenville, 6-1, 215, soph.; (tie) Connor Gaines, Bellville, 5-10, 190, sr. Zahir Livingston, San Antonio Davenport, 5-10, 210, sr.

Secondary – Jamison Adams, Anna, 6-0, 205, sr.; Hyson Foreman, Stephenville, 6-4, 200, sr.; Jarvis Solomon, Iowa Colony, 5-9, 165, jr.; (tie) Zaylon Stoker, Kilgore, 6-1, 175, sr.; Rob Thomas, Sinton, 6-1, 180, sr.

Punter – Datri Smith, Waco Connally, 5-8, 170, jr.

Utility – (tie) Korda Moore, Sweetwater, 6-1, 209, jr.; Darrick Salinas, Calhoun, 5-10, 160, jr.

Kick returner – Kylevon Morrow, Kaufman, 6-0, 180, sr.

Offensive player of the year – Stoever, Wimberley

Defensive player of the year – (tie) Sanders, Bellville; Miller, Anna

Coach of the year – Seth Parr, Anna

SECOND TEAM

Offense

Quarterback – (tie) Cash McCollum, China Spring, 6-4, 215, sr.; Jeff Surratt, Carthage, 6-1, 170, soph.

Running backs – DD Murray, Bellville, 5-10, 188, jr.; Nate Palmer, Decatur, 6-0, 185, sr.; Sam Hranicky, Bellville, 5-11, 185, sr.

Fullback – Bobby Ross Jr., Lubbock Estacado, 6-3, 215, jr.

Wide receivers – Tristian Gentry, Stephenville, 5-11, 170, jr.; (tie) Lorenzo Johnson, Madisonville, sr.; Clifford Douglas III, Bullard, 6-0, 175, sr.; Dre’lon Miller, Silsbee, 6-2, 190, sr.

Tight end – Emmet Greiman, San Antonio Davenport, 6-1, 185, sr.

Center –  (tie) Cash Cooper, Cuero, 5-11, 220, jr.; Will Klatt, Orange Grove, 6-3, 245, sr.

Guards – Jack Bauer, Cuero, 5-10, 275, sr.; Dawson Hall, West Plains, 6-1, 225, sr.

Tackles – Quinten McCarty, Brownwood, 6-1, 270, sr.; Lane White, Anna, 6-4, 280, sr.

All-purpose – Brendan Webb, Gilmer, 5-11, 176, jr.

Place-kicker – Diego Chavarria, Stephenville, 5-9, 200, sr.

Defense

Linemen – Keltyn Raymond, Glen Rose, 5-11, 225, jr.; Cory Richardson, Bellville, 5-9, 225, sr.; Garry White, Silsbee, 6-1, 230, sr.; (tie) Colt Hodges, Carthage, 6-3, 225, jr.; Cameron Spencer, Bay City, 6-1, 205, jr.

Linebackers – Daveon Ross, Chapel Hill, 6-0, 210, sr.; Sam Kallman, Brownwood, 6-0, 200, sr.; (tie)  Klayton Ingram, Carthage, 5-11, 200, jr.; Ty’Anthony Smith, Jasper, 6-1, 200, sr.;

Secondary – Lawson Mooney, Gatesville, 5-9, 175, sr.; Aidan Jakobsohn, Ingleside, 6-0, 170, sr.;  Jonah Brown, Silsbee, 5-9, 180, sr.; Adrian Sanchez, Glen Rose, 6-0, 155, jr.

Punter – Trevor Brooks, Chapel Hill, 5-9, 180, jr.

Utility – Seth Jackson, Frisco Panther Creek, 5-9, 185, jr.

Kick returner – Jadyn Forbes, Sweetwater, 6-0, 145, sr.

THIRD TEAM

Offense

Quarterback – (tie) Demetrius Brisbon, Chapel Hill, 6-1, 180, jr.; Triston Hamlin, San Antonio Davenport, 6-3, 180, sr.

Running backs – Jordi Hernandez, West Plains, 5-9, 165, sr.; Derek Garcia, Sinton, 5-10, 185, jr.; Kiefer Sibley, Waco Connally, 5-10, 190, sr.

Fullback –  Tristan Garcia, Port Isabel, 5-10, 215, sr.

Wide receivers – Mason Dotson, Jarrell, 5-9, 140, sr.; (tie) Logan McCormick, Seminole, 5-8, 155, soph.; Cristian Trickett, Frisco Panther Creek, 6-0, 160, jr.

Tight end – (tie) Nathan Luschen, Cuero, 6-4, 235, sr.; Lance Jackson, Pleasant Grove, 6-6, 250, jr.

 Center – Clay Struska, Needville, 6-1, 250, jr.

Guards – Caleb Hackleman, Pleasant Grove, 6-6, 275, sr.; (tie) Jadyn Hernandez, Monahans, 5-9, 230, jr.

Jakorey Lewis, Bellville, 6-2, 255, soph.;  Zach Bryant, Gatesville, 6-3, 300, sr.;

Tackles – Kash Courtney, Carthage, 6-4, 260, jr.; (tie) Austin Ellis, Bullard, 6-4, 285, sr.; Julian Leyva, Fort Stockton, 6-3, 245, sr.

All-purpose – Caton Cramer, Seminole, 6-4, 190, soph.

Place-kicker – Junior Martinez, Brownwood, 5-10, 185, sr.

Defense

Linemen – Jaylen Cottrell, Seminole, 6-3, 255, sr.; Chris Gonzalez, Port Isabel, 6-0, 215, jr.; Carlton McCoy, Aubrey, 6-0, 235, sr.; Camden McKinney, Stephenville, 6-1, 230, sr.

Linebackers – Cody Adkinson, Center, 6-0, 205, soph.; Aron Bell, Gilmer, 6-0, 252, sr.; (tie) Grayson Stewert, Anna, 6-1, 205, sr.; Haydon Caston, Iowa Colony, 6-2, 185, jr.; Hutson Hendrix, Boerne, 5-9, 210, jr.; Crockett Henry, West Plains, 6-0, 175, sr.;

Secondary – Aryck Singletary, San Antonio Davenport, 5-8, 160, jr.; Ivory Kelley, Wichita Falls, 5-7, 150, sr.; Jonathan Sandoval, Pecos, 5-11, 175, sr.; (tie) Raydrian Baltrip, Silsbee, 5-9, 165, sr.; Gabriel Rangel, Geronimo Navarro, 5-8, 170, sr.

Punter – (tie) Perry Cole, Palestine, 6-3, 265, sr.; Junior Martinez, Brownwood, 5-10, 185, sr.

Utility –  Brock Temple, Aubrey, 6-5, 220, jr.

Kick returner – Braden Bailey, Seminole, 5-10, 170, jr.

HONORABLE MENTION

Offense

Quarterback – Jesse Cardenas, Bandera, 5-9, 165, sr.; Brady Driver, Sulphur Springs, 6-1, 200, sr.; Canyon Evans, Glen Rose, 6-2, 185, jr.; Ike Hall, Brownwood, 6-1, 185, sr.; Triston Handson, Sinton, 6-2, 200 jr.; Wyatt Holmstrom, Seminole, 6-0, 185, jr.; Ahkhari Johnson, Pleasant Grove, 5-11, 186, sr.; Cheno Navarrette, Monahans, 5-10, 180, sr.; Ziondre Williams, Anna, 6-0, 195, soph.

Running backs – Trevor Allen, Spring Hill, 6-0, 190, jr.; Jada Andrews, Bay City, 5-7, 160, jr.; Kyle Barton, China Spring, 5-10, 190, sr.; Jaesean DeBouse, 5-9, 180, soph. Andrews; Dash Denton, Burnet, 5-10, 185, sr.; Kaden Dixon, Center, 6-1 190, sr.; KJ Edwards, Carthage, 5-10, 175, soph.; Barrett Fallon, San Antonio Davenport, 5-9, 175, soph.; Rylan Monsey, Graham, 5-8, 158, jr.; Jameer Muhammad, Fort Worth Carter Riverside, 5-10, 185, jr.; Cole Pittman, Monahans, 5-7, 170, jr.

Wide receivers – Noah Birdsong, Wimberley, 6-4, 210, sr.; Daylon Gibbs, Cuero, 5-8, 150, sr.; Andres Gutierrez, Zapata, 6-1, sr.; Bradan Manning, Carthage, 6-4, 170, sr.; Grayson Martin, China Spring, sr.; Case Pitt, Krum, 5-10, 174, sr.; Colten Schmid, La Vernia, 5-8, 150, sr.; Nathan Wessels, Monahans, 6-1, 170, sr.; Xylan Williams, Bay City, 5-10, 165, jr.

Tight ends – Jordan Andrus, Houston Yates, 6-4, 230, jr.; Mack Berry, Geronimo Navarro, 6-1, 215, sr.; Colby Hesseltine, Sinton, 6-3, 230, sr.; Miles Meldrum, Frisco Panther Creek, 6-1, 205, sr.; Justus Petree, Canton, 6-1, 185, sr.; Cade Ross, Carthage, 6-0, 170, soph.; Brayden Williams, Andrews, 6-1, 220, jr.

Centers – Brandon Allison, Carthage, 6-0, 305, jr.; Angel De La Cruz, Raymondville, 5-10, 240, sr.; Tate Gore, Andrews, 5-10, 225, sr.; Brock Johnson, Henderson, 6-0, 310, sr.

Guards – Ace Bostick, Van, 6-1, 325, sr.; Johnny Lewis, Carthage#, 5-10, 320, sr.; Ricky Martinez, Calhoun, 5-11, 235, jr.; Steven Martinez, Port Isabel, 6-0, 230, jr.; Brian Peters, Seminole, 6-3, 275, sr.; Sebastian Rodriguez, Aubrey, sr.; Davin Zurovetz, Lago Vista, 6-0, 305, sr.

Tackles – Brady Buchanan, Calallen, 6-5, 300, jr.; James Dorotik, El Campo, 6-1, 205, jr.; Tate Gustavus, Needville, 6-1, 245, sr.; Nathan Marquez, Monahans, 6-1, 240, jr.; Braydon Nelson, Kilgore, 6-3, 275, sr.; Logan Schram, Boerne, 6-6, 295, jr.; Jayden Simmons, Iowa Colony, 6-4, 305, jr.; Seth Wallace, Gilmer#, 6-2, 290, sr.; Tyler Weeks, Celina, 6-4, 275, sr.

Place-kickers –  Rowin Donaldson, Seminole, 5-11, 180, jr.; Joseph Estrada, West Plains, 6-2, 180, sr.; Fernando Grajales, Bellville, 5-10, 220, sr.; Carlos Hernandez, Center, sr.; Landen Longoria, Sinton, 5-6, 140, sr.; Greg McDonnell, Decatur, 5-10, 136, sr.

Defense

Linemen – Tuff Arozamena, Van, 5-10, 210, sr.; Braden Bays, Boerne, 6-3, 250, jr.; Alyric Brown, Sunnyvale, 5-10, 265, sr.; Cameron Christian, Kilgore, 6-1, 285, soph.; Kolton Dearth, Stephenville, 6-1, 270, soph.; Colby Hesseltine, Sinton, 6-3, 230, sr.; Jaden Hubble, Orange Grove, 6-3, 210, sr.; Chris Johnson, Iowa Colony, 6-3, 240, jr.; Quinten McCarty, Brownwood, 6-1, 270, sr.; Issac Perez, Waco Connally, 6-0, 255, sr.; Ridge Westendorf, Springtown, 6-0, 260, sr.; Jaymon Wheeler, Pleasant Grove, 6-2, 215, sr.

Linebackers – Seth Barnes, Orange Grove, 6-0, 230, sr.; Drew Brasher, Wimberley, 5-11, 190, sr.; Hunter Brewster, Needville, 6-0, 220, sr.

Charles Christopher, Sunnyvale, 6-3, 200, sr.; Tristan Garcia, Port Isabel, 5-10, 215, sr.; Abram Greer, Anna, 5-11, 215, sr.; Kei’Sean Harris, Lubbock Estacado, 6-0, 210, jr.; Jude Hernandez, Calallen, 6-0, 210, jr.; Coltyn Judd, Calhoun, 5-9, 205 jr.; Kaden McFadden, Pleasant Grove, 6-0, 188, sr.; Aidan Moody, Sinton, 6-0, 200, sr.; James Morrow, Carthage, 5-11, 300, jr.; A.J. Navarrette, Monahans, 5-9, 180, jr.; Malachi Pierce, Kilgore, 5-8, 180, sr.; Kaiden Shoemaker, Brazosport,6-1, 205, sr.; Randall Szostek, Aubrey, 6-0, 195, sr.; Ty Thames, Wimberley, 6-3, 190, jr.; Wyatt Vinzant, Decatur, 6-1, 230, sr.

Secondary – Kobe Black, Waco Connally, 6-1, 200, sr.; Tyler Brown, Aubrey, 6-0, 175, jr.; Cade Christensen, Van, 5-9, 175, jr.; Mack Curtis, Bay City, 5-9, 164, jr.; Jeremiah Garza, Tuloso-Midway, sr.; Antwan Gilbreath, Decatur, 6-0, 177, sr.; Slevin Gutierrez, Raymondville, 5-11, 145, jr.; Kyan McAtee, Wimberley, 6-0, 175, sr.; Darion Perez, Beeville Jones, 5-10, 175, sr.; Zathin Reyes, Graham, 5-11, 160, sr.; Donivan Torrez, Lubbock Estacado, 5-9, 185, soph.; Donovan Webb, Frisco Panther Creek, 6-0, 175, soph.

Leave a Comment