TSWA Class 6A all-state football team (Last in a series of five)
Feb 16, 2020 | 1231 views | 0 0 comments | 17 17 recommendations | email to a friend | print

 

TSWA Class 6A all-state football team (Last in a series of five)



Smith-Njigba, White are players of the year

BRYAN – Rockwall wide receiver Jaxon Smith-Njigba and Cypress Creek linebacker Josh White were the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 6A All-State Football Team.

Smith-Njigba, who signed with Ohio State, had 108 receptions for 2,161 yards and 35 touchdowns, both 6A records. White, who has signed with LSU, had 24.5 tackles for loss and blocked two kicks.

FIRST TEAM

Offense

Guards – Josh Bankhead, The Woodlands College Park, 6-5, 315, sr.; Logan Parr, San Antonio O’Connor, 6-4, 280, sr.

Center – Branson Hickman, Dallas Jesuit, 6-2, 280, sr.

Tackles – Andrej Karic, Southlake Carroll, 6-5, 265, sr.; (tie) Jake Majors, Prosper, 6-4, 290, sr.; Courtland Ford, Cedar Hill, 6-6, 305, sr.

Wide receivers – Jaxon Smith-Njigba, Rockwall, 6-1, 188, sr.; Dwight McGlothern, Klein Oak, 6-2, 185, sr.

Tight end – Grayson Sandlin, Austin Travis, 6-4, 205, sr.

Quarterback – Dematrius Davis, Galena Park North Shore, 5-11, 195, jr.

Running backs – Kaedric Cobbs, Denton Guyer, 5-10, 208, sr.; Aaron Dumas, El Paso Americas, 5-10, 190, jr.; Campbell Speights, McAllen Memorial, 5-10, 195, sr.

Fullback – Eddie Villarreal, La Joya, 5-10, 215, sr.

All-purpose back – EJ Smith, Dallas Jesuit, 6-0, 195, sr.

Place-kicker – Carter Brown, Pearland Dawson, 6-1, 175, soph.

Offensive player of the year – Smith-Njigba, Rockwall

Defense

Linemen – LB Moore, Amarillo Tascosa, 6-4, 235, sr.; Asyrus Simon, Humble Atascocita, 6-4, 261, sr.; Nicholas Booker-Brown, Spring Westfield, 6-3, 265, sr.; Caleb Fox, The Woodlands, 6-2, 307, sr.

Linebackers – Corey Flagg, North Sore, 6-0, 225, sr.; Josh White, Cypress Creek, 6-1, 220, sr.; James Douglas, Arlington Lamar, 6-1, 189, sr.; Graham Faloona, Southlake Carroll, 6-3, 215, sr.

Secondary – Upton Stout, Galena Park North Shore, 5-10, 180, sr.; Jahari Rogers, Arlington, 6-1, 180, sr.; Chris Thompson Jr., Duncanville, 6-2, 195, sr.; (tie) Ennis Rakestraw Jr., Duncanville, 6-1, 170, sr.; Sage Luther, Austin Westlake, 5-11, 185, sr.

Punter – Connor Dailey, McKinney Boyd, 5-10, 165, jr.

Utility – D.J. Graham, Keller Central, 6-2, 187, sr.

Kick returner – Jaxon Smith-Njigba, Rockwall, 6-1, 188, sr.

Defensive player of the year – White, Cypress Creek

Coach of the year – (tie) Todd Dodge, Austin Westlake; Jon Kay, Galena Park North Shore

SECOND TEAM

Offense

Guards – Andrew Salem, Austin Lake Travis, 6-2, 270, sr.; Bryce Foster, Katy Taylor, 6-5, 330, jr.

Center – Addison Penn, Southlake Carroll, 6-3, 285, sr.

Tackles – Connor Halverson, Austin Westlake, 6-4, 270, sr.; Marcus Bryant, Cedar Ridge, 6-7, 270, sr.

Wide receivers – Loic Fouonji, Midland Lee, 6-4, 192, sr.; Ryan Lindley, Austin Westlake, 5-10, 170, sr.

Tight end – Blake Smith, Southlake Carroll, 6-5, 250, sr.

Quarterback – (tie) Braedyn Locke, Rockwall, 6-0, 180, soph.; Quinn Ewers, Southlake Carroll, 6-3, 195, soph.

Running backs – Braelon Bridges, Klein Collins, 5-9, 183, sr.; Zach Evans, North Shore, 6-0, 205, sr.; L.J. Johnson, Cy-Fair, 5-11, 205, jr.

Fullback – Charles Alia, Kempner, 5-10, 190, sr.

All-purpose back – Greg Eggleston, Smithson Valley, 5-11, 160, sr.

Place-kicker – Fabrizio Pinton, The Woodlands, 6-3, 200, sr.

Defense

Linemen – Carson Byrd, Midway, 6-1, 265, sr.; Austin McClendon, Austin Westlake, 6-3, 235, sr.; Brandon Brown, Katy Morton Ranch, 6-2, 290, sr.; (tie) Elijah Fisher, Allen, 6-3, 255, sr.; Marcus Brown, Houston Lamar, 6-4, 220, sr.

Linebackers – Donnie Moody, Converse Judson, 6-0, 205, jr.; Jayveion Moore, Arlington Lamar, 5-8, 196, sr.; Ethan Barr, Flower Mound Marcus, 6-3, 220, sr.; Miles Skinner, Keller Central, 6-1, 180, sr.

Secondary – Marcus Moore, Spring Westfield, 6-0, 190, sr.; Darius Snow, Hebron, 6-0, 215, sr.; Malik Cannon, Longview, 5-11, 165, sr.;  (tie) Cameron Oliver, Fort Bend Travis, 6-1, 160, jr.; Tyler Ashworth, Rockwall, 5-9, 180, sr.

Punter – Robert Amador III, McAllen, 6-2, 215, sr.

Utility – Emon Allen, Vista Ridge, 5-8, 160, jr.

Kick returner – Jaime Perez Jr., Edinburg Vela, 6-0, 180, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Pedro Posadas, Weslaco East, 6-3, 315, jr.; (tie) Akinola Ogunbiyi, Fort Bend Kempner, 6-4, 331, sr.; Dawson Weiss, Austin Travis, 6-3, 255, sr.

Center – (tie) Parker Cox, Longview, 6-0, 215, sr.; Brandon Gonzalez, Amarillo Tascosa, 6-1, 295, sr.; Wesley Ndago, Waco Midway, 6-2, 300, sr.

Tackles – Chad Lindberg, Clear Creek, 6-6, 297, sr.; (tie) Gabe Blair, Denton Guyer, 6-2, 290, jr.; Damieon George, North Shore, 6-7, 345, sr.

Wide receivers – Kyle Eaves, Austin Lake Travis, 5-11, 160, sr.; Michael Phoenix, Conroe, 6-1, 180, sr.

Tight end – (tie) Donovan Green, Dickinson, 6-4, 220, soph.; Collin Sutherland, Flower Mound Marcus, 6-5, 245, sr.

Quarterback – (tie) Ja’Quinden Jackson, Duncanville, 6-2, 219, sr.; Brice Matthews, Humble Atascocita, 5-11, 175, sr.

Running backs – Brian Benavides, Laredo United South, 5-7, 160, jr.; Dylan Campbell, Houston Strake Jesuit, 5-10, 190, sr.; (tie) Deuce Vaughn, Cedar Ridge, 5-7, 175, sr.; Kendall Thomas, Round Rock Stony Point, 5-9, 180, sr.; Will Nixon, Waco Midway, 5-11, 185, sr.

Fullback – (tie) Pablo Tovar, Laredo Nixon, 5-10, 180, jr.; Mark Patton, Tyler Lee, 6-5, 220, sr.

All-purpose back – DeAndre Exford, Killeen Shoemaker, 5-4, 180, jr.

Place-kicker – David Leadbetter, Austin Westlake, 5-11, 158, jr.

Defense

Linemen – Savion Byrd, Duncanville, 6-6, 280, jr.; Tim Hardiman, Spring Westfield, 6-0, 260, sr.; Jamal Ligon, Tyler Lee, 6-2, 232, sr.; (tie) Bryson Stewart, Fort Bend Ridge Point, 6-1, 245, sr.; Ed Jones IV, Arlington Martin, 6-0, 205, sr.

Linebackers – Jadyn Landrum, Arlington Bowie, 6-2, 220, sr.; Derrick Lewis, Schertz Clemens, 6-1, 215, sr.; Dyllon Peavy, Spring Westfield, 5-10, 215, sr.; Jacob Sanchez, Pharr-San Juan-Alamo, 6-1, 215, sr.

Secondary – Elliott Davison, Tyler Lee, 5-11, 170, sr.; Jaylon Jones, Cibolo Steele, 6-2, 185, sr.; Mason Chambers, Schertz Clemens, 6-0, 195, sr.; (tie) Diego Villarreal, McAllen Memorial, 5-11, 180, sr.; Savien Arnett, Dickinson, 5-10, 170, sr.

Punter – Eric Abbe, Abilene, 6-1, 197, sr.

Utility – Hector Muniz, Weslaco East, 5-11, 165, sr.

Kick returner – Micah Cox, Copperas Cove, 5-10, 175, sr.

HONORABLE MENTION

Guards – Santiago Bohlmann, Katy Tompkins, 6-0, 250, sr.; Jorge Hinojosa, Edinburg Vela, 6-1, 250, sr.; Caleb Rodkey, Fort Bend Ridge Point, 6-5, 335, jr.; Mark Trujillo, Laredo United South, 5-11, 260, sr.

Centers – Eric Cisneros, Midland Lee, 6-2, 290, sr.; Landon Gibson, Rockwall, 6-1, 270, sr.; Miguel Gutierrez, Laredo United South, 6-0, 275, sr.; Braedon Nutter, Tomball Memorial, 6-3, 280, sr.; Andrew Ramos, McAllen Memorial, 6-1, 225, sr.; Robert Rigsby, Converse Judson, 6-4, 295, jr.; Harry Witt, Austin Vandegrift, 5-10, 245, sr.

Tackles – Joseph Amaro, Laredo United South, 5-10, 265, sr.; Chris Bolling, San Antonio Stevens, 6-4, 240, sr.; Canon Boone, Dickinson, 6-4, 270, jr.; Hayden Burke, Katy Tompkins, 6-3, 270, sr.; James Collyer, Austin Vandegrift, 6-5, 240, sr.; Kameron Dewberry, Humble Atascocita, 6-5, 302, soph.; John Paul Elizondo, San Benito, 6-1, 255, sr.; Angel Lopez, San Antonio Brandeis, 6-2, 270, jr.; Kevaughnte McGowan, Arlington, 6-2, 265, sr.; Hunter Smith, Rockwall-Heath, 6-5, 295, jr.; Sobhan Soleymani, Amarillo Tascosa, 6-0, 250, sr.

Wide Receivers – Amarea Bailey-Davis, Converse Judson, 6-2, 185, sr.; Charles Brown, Arlington, 5-11, 175, sr.; Justin Cantu, Edinburg Vela, 6-2, 195, sr.; Tanner Dabbert, San Angelo Central, 6-1, 185, sr.; Adam Fogg, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 175, sr.; Dylan Goffney, Cypress Bridgeland, 6-1, 188, jr.; Thad Johnson, Beaumont West Brook, 6-0, 190, sr.; Logan Kyle, Tomball Memorial, 6-3, 197, sr.; Joseph Manjack, Tomball Memorial, 6-4, 195, jr.; Daryn McKnight, Cibolo Steele, 5-10, 175, sr.; Seth Meador, Denton Guyer, 5-10, 180, sr.; Dylan Robinson, Humble Atascocita, 6-2, 196, sr.; Kevin Rojas, Edinburg Vela, 5-11, 175, sr.; Tanner Sanchez, Laredo United, 5-8, 155, jr.; J. Michael Sturdivant, Flower Mound Marcus, 6-3, 185, jr.; Collin Sullivan, Round Rock, sr.; Parker Washington, Fort Bend Travis, sr.; Trevon West, Arlington Lamar, 6-0, 170, sr.

Tight ends – Rey Garcia, Mission, 6-3, 240, sr.

Quarterbacks – Jordan Battles, SA Brandeis, 5-11, 182, jr.; Kyle Brown, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 185,  jr.; Hudson Card, Austin Travis, 6-2, 170, sr.; Mike Chandler II, Converse Judson, 6-1, 190, sr.; Eduardo Huerta, Laredo United, 5-10, 180, sr.; Haynes King, Longview, 6-3, 185, sr.; Sofian Massoud, Cypress Lakes, 6-2, 190, sr.; Kirkland Michaux, Austin Westlake, 6-4, 225, sr.; Sebastian Ochoa, EP Pebble Hills, 5-11, 175, sr.; Joseph Plunk, Amarillo Tascosa, 5-10, 170, sr.; Mikey Serrano, Midland Lee, 6-0, 185, sr.; AJ Sotelo, Edinburg Vela, 5-10, 175, jr.; Eli Stowers, Denton Guyer, 6-4, 215, jr.

Running Backs – Jaydon Blue, Klein Cain, 5-11, 209, soph.; Micah Cox, Copperas Cove, 5-10, 175, sr.; Dezmond Forrest, Weatherford, 5-7, 181, jr.; Pierce Hudgens, Flower Mound, 6-1, 200, sr.; De’Anthony Lewis, Converse Judson, 6-1, 190, jr.; Julius Loughridge, Katy Mayde Creek, 6-0, 205, jr.; Peyton Knaub, Weslaco, 5-9, 155, sr.; Kaden Meredith, Longview, 5-9, 185, jr.; Rashod Owens, SA Roosevelt, 6-1, 185, sr.; Camilo Pedraza, Laredo Alexander, 5-7, 165, sr.; R.J. Smith, Katy Tompkins, 6-0, 190, sr.; Trysten Smith, Duncanville, 5-9, 203, sr.; Kendal Taylor, Spring Westfield, 5-9, 180, sr.

Fullbacks – Demarcus Jackson, DeSoto, 6-0, 210, sr.; Elias Pino, Cypress Ranch, 5-7, 165, sr.; Garrett Mack, Katy Tompkins, 6-1, 180, sr.

Place-kickers – Jose Carlo Martinez, Keller Timber Creek, sr.; Hays McCannon, Austin Lake Travis, 5-8, 165, jr.; Allen Rivera, Stony Point, soph.; Rene Rodriguez, Mission, sr.; Gilbert Garza, Weslaco East, 5-10, 205, sr.; Ethan Spearman, Rockwall, 5-8, 140, jr.

Linemen – Tunmise Adeleye, Katy Tompkins, 6-3, 265, jr.; Dajuan Carmichael, Converse Judson, 6-0, 270, sr.; Manny Castillo, Pharr-San Juan-Alamo, 6-2, 238, sr.; Elijah Champaigne, Tomball Memorial, 6-3 260, sr.; Tavian Coleman, Humble, 6-3, 235, sr.; Colton David, Keller Central, 5-11, 185, sr.; Brandon Esteves, Brownsville Hanna, 5-10, 220, sr.;  Sawyer Goram-Welch, Longview, 6-4, 280, sr.; Leo Guerra, Weslaco East, 6-0, 230, jr.; Sebastian Hinojosa, Rockwall, 6-2, 280, sr.; Luke Horne, Vista Ridge, 6-1, 210, sr.; Michael Ike, Pflugerville Hendrickson, 6-3, 270, sr.; Dylan Kemp, El Paso Americas, 5-11, 195, jr.; Dante Lopez, Mission, 6-0, 285, jr.; Isai Martinez, Weslaco East, 6-1 275, sr.; Trey Moore, Smithson Valley, 6-2, 240, jr.; Byron Murphy, DeSoto, 6-2, 290, jr.; Will Prendergast, Prosper, 6-2, 250, sr.; LaTrell Smith, Lake Highlands, 6-2, 285, sr.; Trey Sofia, Austin Lake Travis, 6-5, 222, sr.; Kamren Washington, Mansfield, 6-2, 240, jr.; Cameron Whitfield, Dawson Pearland, 6-3, 245, jr.

 Linebackers – Luis Balderas, Mission, 5-5, 148, soph.; Giovanni Barrera, Weslaco East, 5-10, 196, jr.; McCaleb Bialeszewski, Hays Consolidated, 5-9, 175, sr.; Hector Benavides, Laredo United, 5-9, 180, sr.; Morice Blackwell, Arlington Martin, 6-2, 205, jr.; Jake Chambers, Round Rock Stony Point, 6-0, 210, soph.; Bryce Christian, Vista Ridge, 5-11, 200, sr.; Zion Fonua, Euless Trinity, 6-1, 195, sr.; Charlie Gonzales, Midland Lee, 6-2, 235, sr.; John Daniel Gonzalez, San Benito, 5-11, 210, sr.; Jonathan Hernandez, Laredo United South, 5-8, 170, sr.; Demarcus Jackson, DeSoto, 6-0, 210, sr.; Trent Low, Midland Lee, 6-2, 205, sr.; Leo Lowin, Austin Westlake, 6-1, 190, sr.; Jackson Macias, Schertz Clemens, 6-0, 200, sr.; Jax McCauley, Austin Vandegrift, 5-11, 220, sr.; Landen Nowak, Cypress Ranch, 5-10, 185, jr.; Jaylen Phillips, Katy, 6-2, 208, sr.; David Powers, El Paso Franklin, 6-0, 210, sr.; Johnny Rodriguez, San Antonio Brennan, 5-8, 190, sr.; Cristian Sanchez, McAllen Memorial, 5-11, 200, jr.; Aidan Siano, Prosper, 6-1, 225, jr.; Richard Silva, Keller, 5-10, 200, sr.; Joe Sniffin, Fort Bend Ridge Point, jr.; Brandon Stegall, Dallas Skyline, 6-2, 215, sr.; Tyshawn Taylor, Longview, 5-10, 175, sr.; Jadarius Thursby, Duncanville, 5-10, 185, jr.; Maui Trevino, Austin Lake Travis, 5-11, 205, sr.; Javius Williams, Dallas Skyline, 6-0, 195, sr.

 Defensive Backs – Colton Anderson, Frenship, 6-0, 180, sr.; Justin Chairez, McAllen Memorial, 5-10, 185, sr.; Joshua Eaton, Houston MacArthur, 6-3, 175, sr.; Jayden Goodwin, Cypress Falls, 6-0, 185, sr.; Copeland Gothard, Austin Travis, 5-11, 180, sr.; Dakerric Hobbs, Conroe, 5-11, 180, sr.; Brandon Howell, Southlake Carroll, 6-1, 185, sr.; Colby Huerter, Katy Tompkins, 6-0, 180, jr.; Roman Jackson, Temple, 6-0, 175, sr.; Da’Quan Jefferson, Cypress Creek, 6-1, 165, sr.; Caleb McGarity, San Antonio Brennan, 5-9, 155, jr.; Ivan Mendoza, Edinburg Vela, 5-9, 170, jr.; Robin Neely, Cypress Ranch, 5-10, 165, jr.; Isaiah Nwokobia, Dallas Skyline, 6-0, 185, jr.; Jivon Parker, Austin Vandegrift, 5-8, 155, sr.; Jaime Perez Jr., Edinburg Vela, 6-0, 180, jr.; Eugene Robinson, Fort Bend Hightower, 5-7, 166, sr.; Christian Smith-Johnson, Richland, 6-0, 155, soph.; Johnny Smith-Rider, Haltom, 5-10, 180, jr.; Preston Steszewski, Fort Bend Ridge Point, 6-1, 175, sr.; Karl Taylor, Midland Lee, 6-1, 180, sr.; Aaron Wilson, Houston Bellaire, 6-0, 177, sr.; Ronald Wilson, North Crowley, 5-10, 180, jr.; Deonza Yoakum, Dickinson, 5-9, 170, sr.

Punters – Haynes King, Longview, 6-3, 185, sr.; Shadwell Nkuba, Lewisville, 6-0, 160, sr.; Mark Patton, Tyler Lee, 6-5, 220, sr.; Fabrizio Pinton, The Woodlands, 6-3, 200, sr.

 

Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet