Gilmer Intermediate students compete well
Apr 03, 2014 | 1466 views | 0 0 comments | 13 13 recommendations | email to a friend | print
Courtesy Photo<br>
GILMER INTERMEDIATE STUDENTS participating in the 5th and 6th grade 2014 UIL competition recently include, front row, Breanna Crowley, Elizabeth Haws, Jaylyn Wilkerson, Kaitlyn Castro, Audrey Nolan, Jett Jones, Patrick Hawk, Nicholas Hamilton, Skylar Fort, Phoenix Hart, Jairidon Granville, Ashton Osborne; second row, Jeanna Troell, McKenzie Kitchell, Maddie Davidson, Jaci Pilcher, Christina Tarver, Colton Clamp, Ashley Aguillion, Jaedon McCarter, Jason Barnes; 3rd row, Harold Fields, Molly Sullivan, Darian Davis, Jessica Tabor, Lonnie Holeman, Gavin Luiller, Jarred Caffey, Tyler Stanley, Li Jones, Grace Moses; 4th row, Matthew Sinclair, Livi Ogle, Kadi Amaya, Matthew Faggione, Bonnie Clifton, Savanaha Lanier, Luke Watson, Mason Hurt, Nikemma Williams and Brayden Skinner.
Courtesy Photo
GILMER INTERMEDIATE STUDENTS participating in the 5th and 6th grade 2014 UIL competition recently include, front row, Breanna Crowley, Elizabeth Haws, Jaylyn Wilkerson, Kaitlyn Castro, Audrey Nolan, Jett Jones, Patrick Hawk, Nicholas Hamilton, Skylar Fort, Phoenix Hart, Jairidon Granville, Ashton Osborne; second row, Jeanna Troell, McKenzie Kitchell, Maddie Davidson, Jaci Pilcher, Christina Tarver, Colton Clamp, Ashley Aguillion, Jaedon McCarter, Jason Barnes; 3rd row, Harold Fields, Molly Sullivan, Darian Davis, Jessica Tabor, Lonnie Holeman, Gavin Luiller, Jarred Caffey, Tyler Stanley, Li Jones, Grace Moses; 4th row, Matthew Sinclair, Livi Ogle, Kadi Amaya, Matthew Faggione, Bonnie Clifton, Savanaha Lanier, Luke Watson, Mason Hurt, Nikemma Williams and Brayden Skinner.
slideshow
2013-2014 Gilmer Intermediate UIL results are as follows:

5th Grade- Overall Points Runner Up!!!

Art

1st- Maddie Davidson

4th- Li Jones

5th- Jaylyn Wilkerson

6th Destiny Witworth

1st Place Art Team

Maddie Davidson, Li Jones, Jaylyn Wilkerson, Destiny Witworth Chess Puzzle

2nd- Jason Barnes

Listening

1st- Jaedon McCarter

2nd- Breanna Croley

2nd Place Listening Team

Skylar Fort, Breanna Croley, Jaedon McCarter Maps, Graphs, & Charts 1st -

Elizabeth Haws

5th- Jayden Owens

2nd Place Maps, Graphs, & Charts Team

Jayden Owens, Elizabeth Haws, Gavin Lhuiller Music Memory

2nd- Karsyn Lindsey

4th- Jhaden Owens

6th- Jairadin Granville

2nd Place Music Memory Team

Karsyn Lindsey, Jairadin Granville, Christina Tarver, Jaden Owens, Phoenix Hart

Ready Writing

1st- Jenna Troell

6th Grade

Ready Writing

6th - Bonnie Clifton

Impromptu Speaking

1st- Livi Ogle

Oral Reading (Poetry)

1st- Nicholas Hamilton

6th- Audrey Nolan

Music Memory

1st- Molly Sullivan

Social Studies

2nd- Nicholas Hamilton

3rd- Tyler Stanley

Listening

3rd- Kadi Amaya

Art

1st-MacKenzie Kitchell

6th- Reagan Baugh

1st Place Art Team

Reagan Baugh, MacKenzie Kitchell,Stephen Dannels
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet