Area students place at 19th annual Karp Piano Fest
Apr 10, 2011 | 1303 views | 0 0 comments | 3 3 recommendations | email to a friend | print

Area students place at 19th annual Karp Piano Fest

 


More than 100 Texas students with ages ranging from elementary to high school participated in the 19th annual Dr. David Karp Piano Festival competition April 2.

Karp, music professor at Southern Methodist University, was on hand adjudicating the event at KC’s Van Cliburn Auditorium.

Contestants performed piano solos written by Karp in preliminary judging.  Karp then selected outstanding students from each division who performed in a “Winner’s Recital” and awarded trophies to the top three students from each of four divisions.

Sandra Siler, KC piano instructor, said she began the festival in 1993 to honor Karp as her teacher and mentor.  The festival has been held each spring at KC since 1993.

A nationally known pianist, composer and educator, Karp holds degrees from the Manhattan School of Music and the University of Colorado. He has also completed graduate work at Teachers College--Columbia University. Karp is currently a professor of music at SMU’s Meadows School of the Arts and director of the National Piano Teachers’ Institute.

According to the SMU Web site, Karp “has performed, lectured and conducted workshops and seminars at many colleges and universities from Alaska to New Hampshire--and as far away as Taiwan.”

Karp said that he appreciates the festival and that attending the recital is always one of the highlights of his year.

The KC Music Department offers several piano scholarships each year.  For more information, contact Siler at (903) 983-8120.

Winners of the competition, listed by division:

Division I

First place – Sarah Jolene Potts (Longview); instructor, Gwen Tomlin

Second place – Kristen Sarna (Tyler); instructor, Paula Cool

Third place – Stevie de Gala (Gilmer); instructor, Kelsie Sullivan

Division II

First place – Skyler Brumit (Troup); instructor, Shelba Gray

Second place – David McCook (Tyler); instructor, Stephanie Johnson

Third place – Synnamon Ferguson (Kilgore); instructor, Sylvia Bolding

Division III

First place – Emily Schieffer (Gun Barrel City); instructor, Kelly Schieffer

Second place – Bethany Cox (Tyler); instructor, Michelle Thompson

Third place – Peter Goodwin (Tyler); instructor, Stephanie Johnson

Division IV (duets)

First place – Nathan and Emily Schieffer (Gun Barrel City)

Second place – Bret Thompson and Rebecca Faulkner (Whitehouse)

Third place (tie) – Lily and Anna Cool (Tyler); Dylan Dawson and Sawyer Johnson (Gilmer) 

Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet