33rd ANNUAL TYLER QUILT SHOW WINNERS
Mar 27, 2014 | 806 views | 0 0 comments | 5 5 recommendations | email to a friend | print


33rd ANNUAL TYLER QUILT SHOW WINNERS


SPECIAL AWARDS
BEST OF SHOW
Thimbleberries Gone to Baltimore, Rita Schormann, China Spring
 
EVELYN HOWELL MEMORIAL - BEST TRADITIONAL QUILT
Grace & Glory, Judy Green, Corsicana
 
SARAH MINOR MEMORIAL- FINE HAND QUILTING
A Farmer Wife's Garden, Brenda Jeschke, Buffalo
 
EXEMPLARY MACHINE QUILTING AWARD – HOME STATIONARY
Pickleville, Patricia Pickle, Gladewater
 
EXEMPLARY MACHINE QUILTING AWARD – TRACK MOUNTED
Toil and Trouble, Linda Neal, McKinney
 
EXEMPLARY PIECING AWARD
A Farmer Wife's Garden, Brenda Jeschke, Buffalo
 
EXEMPLARY APPLIQUE AWARD
Thimbleberries Gone to Baltimore, Rita Schormann, China Spring
 
MEMBER'S CHOICE
Celticwave, Amy Sandidge, Tyler
 
VIEWER'S CHOICE
Grace & Glory, Judy Green, Corsicana
 
JUDGE'S RECOGNITION
Wild Blue Yonder, Patricia Harris, Arp
 
ROSE CITY AWARD
Susan's Dresden Garden, Sue Svrcek, Athens
 
NATIONAL QUILTING ASSOCIATION CERTIFIED JUDGES AWARD OF MERIT
"D"lightful, Dottiemae Groves, Canton;
 
22014 BEST ADAPTATION OF SHOW THEME
Dresden Delight, Margaret Cotten, Tyler
 
 
 
 
LARGE QUILTS
PIECED - HAND QUILTED
1st Place, A Farmer Wife's Garden, Brenda Jeschke, Buffalo; 2nd Place, Charmed by Boxes, Karen Thornton, Tyler; 3rd Place, Waltzing Butterflies, Dottiemae Groves, Canton; Honorable Mention, No Mystery, Just Stars, Elaine Roddy, Gladewater
 
APPLIQUED - HAND QUILTED
1st Place, Grace & Glory, Judy Green, Corsicana; 2nd Place, East Texas Wildflowers, Dottiemae Groves, Canton
 
MIXED TECHNIQUES - HAND QUILTED
1st Place, "D"lightful, Dottiemae Groves, Canton; 2nd Place, Susan's Dresden Garden, Sue Svrcek, Athens
 
OTHER TECHNIQUES - HAND QUILTED
1st Place, Summer Breeze, Jacquelynn Stempel, Mt. Vernon
 
PIECED - STATIONARY HOME MACHINE QUILTED
1st Place, A Joyful Sound, Shryl Pugh, Big Sandy; 2nd Place, My Fabric Fiesta, Jill Isakson, McKinney; 3rd Place, Triple Irish Chain, Cecilia Brannon, Tyler; Honorable Mention, Ann's Quilt, Serena Vrnak, Tyler
 
MIXED TECHNIQUES - STATIONARY HOME MACHINE QUILTED
1st Place, Tribute to Jane, Mary Bartley, Bullard; 2nd Place, Pickleville, Patricia Pickle, Gladewater; 3rd Place, Texas Our Texas, Sharon Moses, Tyler; Honorable Mention, Transportation Play Quilt, Susan Webber, Bullard
 
PIECED – TRACK MOUNTED MACHINE QUILTED
1st Place, American Tradition, Pam Walsh, Dallas; 1st Place, Ties that Bind, Wilma Moss, Sulphur Springs; 1st Place, Celticwave, Amy Sandidge, Tyler; 2nd Place, Jewels of the Mariner, Patty Pickle, Gladewater; 2nd Place, Susquehanna, Mary Bartley, Tyler; 2nd Place, "Prairie Rose", Sandra McClenny, Tyler; 3rd Place, "Bali Rainbow", Sharon Feldt, Sulphur Springs; 3rd Place, Yuletide Stars, Jo Caraway, Rusk; 3rd Place, My Mother's Flower Garden, Emily Wideman, Tyler; Honorable Mention, Milky Way, Amy Sandidge, Tyler; Honorable Mention, Winter View, Janita Jaster, Lindale; Honorable Mention, Red & Black Ric Rack, Miriam Hink, Burleson; Honorable Mention, Pinwheels, Pinwheels No More, Mary Bartley, Tyler; Honorable Mention, Churning Stars, Sharon Moses, Tyler; Honorable Mention, Birds of a Feather Flock Together, Sue Olsson, Tyler
 
APPLIQUED – TRACK MOUNTED MACHINE QUILTED
1st Place, Not My Grandma's Dresden Plate, Marilyn Hardy, Tyler; 2nd Place, E-Claire's Eclectic Bouquet, Jo Caraway, Rusk; 2nd Place, Toil and Trouble, Linda Neal, McKinney;
3rd Place, Under the Shadow of His Wings, Lynn McCartney, Bryan; Honorable Mention, "Vintage Tiles Revisited", Melba Diamond, Sulfur Springs; Honorable Mention, Dresden Delight, Margaret Cotten, Tyler
 
 
MIXED TECHNIQUES – TRACK MOUNTED MACHINE QUILTED
1st Place, Valerie's Quilt, Marilyn Hardy, Tyler; 1st Place, Thimbleberries Gone to Baltimore, Rita Schormann, China Spring; 2nd Place, Blue Diamonds, Lynn McCartney, Bryan; 2nd Place, Springtime Blooms, Karen Denney, Murchison; 3rd Place, Susquehanna Compass, Jeannine Dougherty, Tyler; 3rd Place, Mama Said, Tammy Harrell, Hideaway; Honorable Mention, My Pretty Little Hankies, Susan Dennison, Hideaway; Honorable Mention, Under the Red, White & Blue, Binnie Herman, Ft. Worth; Honorable Mention, Modern Log Cabin Trails, Gloria Tucker, Malakoff; Honorable Mention, Blossoms in Blue, Wanda Shatzsall, Athens
 
FIRST QUILT - HAND OR MACHINE QUILTED
1st Place, Fireflies, Sarah Belles, Douglass; 2nd Place, Butterfly Garden, Jean Quinn, Hawkins; 3rd Place, Nine Patch Strippie with Streak of Lightning Setting, Janis Moorman, Tyler
 
ART QUILT
1st Place, Wild Goslings, Cherrie Hampton, Oklahoma City, OK; 2nd Place, Looking Ahead, Karen Thornton, Tyler; 3rd Place, Beginning Ballet, Tana Doss, Tyler; Honorable Mention, Whimseyville, Rita Schormann, China Spring; Honorable Mention, Rainforest Awakening,  Sandra Sims, Hideaway; Honorable Mention, Cassini Images, Teri Bamert, Bullard
 
SMALL QUILTS
PIECED - HAND QUILTED
1st Place, Ala Gee's Bend, Sue Olsson, Tyler; 2nd Place, Mimi's Dollhouse, Connie Fleming, Flint; 3rd Place, Memories of Zeus, Connie Fleming, Flint; Honorable Mention, Green on Green on Green, Cheryl Fillion, Tyler
 
APPLIQUED - HAND QUILTED
1st Place, Glory Garden of Love, Dottiemae Groves, Canton; 2nd Place, Hugs and Kisses for my Granddaughter, Pam Howard, Tyler
 
MIXED TECHNIQUES - HAND QUILTED
1st Place, Coming Home, Brenda Jeschke, Buffalo; 2nd Place, Summer, Linda Tindula, Tyler;
3rd Place, Marilyn V'Soske, Tyler; Honorable Mention, Fall, Linda Tindula, Tyler
 
OTHER TECHNIQUES-HAND QUILTED
1st Place, What's in There?, Harold Groves, Canton; 2nd Place, Lily Garden, Jan Glover, Tyler; 3rd Place, Whole Cloth Stencil, Nancy Gibson, Lindale
 
PIECED - MACHINE QUILTED
1st Place, Orange You Glad?, Sharon Lacey, Lewisville; 2nd Place, Rainbow Sherbet, Linda Neal, McKinney; 3rd Place, Floating Flower Garden, Bettie Waldie, Hideaway; Honorable Mention, Sweet & Spicy, Jan Glover, Tyler; Honorable Mention, ASSA 2014 Rescue Quilt, Janita Jaster, Lindale; Honorable Mention, Labyrinth, Marsha Morris, Bullard; Honorable Mention, Color Really Speaks to Me!, Jo Helen McGee, Flint; Honorable Mention, Rainbow Explosion, Karen Thornton, Tyler
 
APPLIQUED - MACHINE QUILTED
1st Place, "Bizarre", Margaret Cotton, Tyler; 2nd Place, In My Garden, Donna Petrick, Plano; 3rd Place, Tyler Roses, Pat Epperson, Flint
 
MIXED TECHNIQUE - MACHINE QUILTED
1st Place, Vintage Trick or Treat, Jeannine Dougherty, Tyler; 2nd Place, 2013 Block Challenge, Jo Caraway, Rusk; 3rd Place, Snowman Collector, Mary Bartley, Bullard; Honorable Mention, All Dressed Up for Spring, Kay Costner, Tyler
 
OTHER TECHNIQUES - MACHINE QUILTED
1st Place, Zinnias Flutter, Robyn Lieberman, Tyler
 
MINIATURES
1st Place, Venus Thomas, Whitehouse; 2nd Place, Ocean Waves, Nancy Gibson, Lindale; 3rd Place, Steps to the Courthouse, Denise Williams, Tyler; Honorable Mention, Heavens Stairway, Rose Wilson, Tyler; Honorable Mention, Trick or Treat, Susan Kellam, Bullard
 
GRANDMOTHER’S CORNER
Honorable Mention, "At the Farm", Sam Fifer, Lindale; Honorable Mention, Week at Granny's, Alex Jobe, Murchison; Honorable Mention, Rainbow Cupcakes for Naomi, Sarah Dickerson, Rusk; Honorable Mention, My Pink Rose Garden, Petra Farr, Wills Point
 
CHALLENGE BLOCKS
1st Place
Squared Circles, Cynthia Adrian, Tyler; Color Arcs, Ruth Barber, Big Sandy; Who's Quilting, Jo Caraway, Rusk; Margaret Cotton, Tyler; A Wild Grandma's Flowers, Cheryl Fillion, Tyler; Stripey Spool, Tricia Harvey, Tyler; Red Primose, Marleta Herndon, Tyler; Tisket-a-Tasket in 2014, Carolyn Kindred, Palestine; Funky Chick, Joyce Moody, Whitehouse; Betty Murray, Whitehouse; Flowers I a Flower, Sue Olsson, Tyler; Topiary, Sue Olsson, Tyler; Untrammeled Womanhood, Lori Simmons, Tyler; Big Blooms, Johnnie Ruth Sowell, Mineola; Rose Wilson, Tyler; Rose Wilson, Tyler
 
2nd Place
Curves are Fun, Iliece Baker, Tyler; Marge Boland, Lindale; Not Your Grandmother's Potted Plant, Jan Glover, Tyler; Spinning Star, Tricia Harvey, Tyler; Circles in My Head, Bridget Hensley, Holly Lake Ranch; Robyn Lieberman, Tyler; Sheryl Moore, Tyler; Planets of Zeus, Paula Park, Tyler; Unusual Bloom, Johnnie Ruth Sowell, Mineola; Marilyn V'Soske, Tyler; Star Challenge, Joanne Weisser, Tyler
 
3rd Place
Amparo Cates, Tyler; Jeanne Crane, Tyler; Jeanne Crotty, Bullard; Not Your Grandmother's Cup of Tea, Laura Giles, Tyler; Sandra McClenny, Tyler; Sandra McClenny, Tyler; Challenge; Four-Patch Star Block, Janis Moorman, Tyler; Susan Nelson, Flint; Meta O'Connell, Holly Lake Ranch; Black & White & Red All Over!, Carol Slaton, Tyler; Stepping Up, Johnnie Ruth Sowell, Mineola
 
Honorable Mention
Betty Atchley, Bullard; Betty Atchley, Bullard; Color Weave, Ruth Barber, Big Sandy; Daisy, Eleanor Garvey, Tyler; Grandma is Not a Square, Joann Hopkins, Flint; Robyn Lieberman, Tyler; Spot in the Road, Beverly Lusk, Tyler; I'm In Your Corner, Ceil Nolly, Hideaway; Cheryl Pontious, Tyler; Cheryl Pontious, Tyler; Sharon Reiland, Kilgore
 
DONATION QUILT WON BY
 Angela Harrison, Tyler
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet